3 lut

Cechy dobrej opiekunki osób starszych

Nietrudno zostać opiekunką od osób starszych w Niemczech. Znacznie ciężej utrzymać się na osiągniętym stanowisku lub z niego nie zrezygnować, gdy praca z podopiecznym nagle zacznie stawać się coraz bardziej wymagająca i frustrująca. Nie jest to proste zajęcie. Łączy ono zarówno pracę typowo fizyczną, jak i pracę umysłową, która potrafi mocno nadwyrężyć psychikę. Z tego powodu praca dla opiekunek w Niemczech nie jest dla każdego. Tylko nieliczna grupa osób poradzi sobie z jej wykonywaniem. Przyglądając się im z osobna, można wytypować kilka charakterystycznych cech, którymi będą się wyróżniać.

Cecha numer 1, prawdopodobnie najważniejsza, to oczywiście cierpliwość. Można ją połączyć z wyrozumiałością, empatią oraz łagodnym usposobieniem. Opiekunowie powinni potrafić niemalże wejść w skórę osoby starszej, by zawsze szybko postawić się na jej miejscu i odpowiednio do tego zareagować. A praca z takimi ludźmi nie jest niczym prostym. Gdy człowiek osiąga pewien wiek, jego psychika ulega totalnej zmianie i bliżej mu wtedy do kilkuletniego i nic nierozumiejącego dzieciaczka, aniżeli do dorosłej i dojrzałej osoby. Praca Niemcy opieka jest więc wymagająca pod względem psychicznym. Trzeba być też gotowym na to, że osoby starsze nie są aż tak postępowe i otwarte jak współczesne społeczeństwo. Zwykle mają wyrobioną opinię na każdy temat, dlatego każda próba przekonania ich do czegoś może zakończyć się totalną awanturą i wrzaskiem. Opiekun musi też w taki sposób zajmować się osobą starszą, aby nie dać jej odczuć, że jest ona jakimkolwiek ciężarem. Nie każdy będzie potrafił to wszystko zrobić. To dlatego dobra opiekunka osób starszych jest na wagę złota.

O ile umiejętności typowo technicznych można się spokojnie nauczyć i to niemalże w każdym wieku, tak przeciętny człowiek nie jest w stanie samodzielnie zmienić swoich cech charakteru. A od nich może zależeć to, jak dana osoba poradzi sobie na stanowisku opiekuna osób starszych w Niemczech. Wybuchowe nerwusy raczej nie przetrwają tej próby.