Jest jedna złota zasada, a mianowicie: Wyjeżdżając za granicę, nie pracuj na czarno! Podejmij legalne zatrudnienie, pomyśl o swojej przyszłości, nie tylko o tym co będzie teraz, za miesiąc, dwa, pół roku… pomyśl o tym jak będzie wyglądało Twoje życie w przyszłości, gdy bez prawa do emerytury zostaniesz bez środków do życia.
Podejmując legalną pracę w agencji pośrednictwa pracy zapewniasz sobie odprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne (w tym emerytalne) oraz zdrowotne.  Jednak i w tym przypadku warto przyjrzeć się bliżej, gdyż wiele firm organizujących pracę za granicą wypłaca większą część wynagrodzenia w postaci tzw. „diet delegacyjnych”.  Formalnie nie są wynagrodzeniem i nie odprowadza się od nich także składek na ubezpieczenie oraz podatku.

Legalną prace warto podjąć również ze względów bezpieczeństwa. Podejmując pracę w legalnej agencji pracy działającej na rynku przez dłuższy okres czasu, nie powinnaś zostać sama poza granicami kraju, bez opieki ze strony pracodawcy. W każdej chwili możesz się skontaktować telefonicznie z przedstawicielem agencji pracy i otrzymać odpowiedź na nurtujące
Cię pytania.

W przypadku legalnego zatrudnienia poza granicami naszego kraju warto upewnić się czy dana agencja dostarczy Ci wydawaną przez NFZ kartę EKUZ. Dzięki niej będziesz miała możliwość skorzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej za granicą. EKUZ jest również potwierdzeniem, że pracodawca opłaca składki na Twoje ubezpieczenie zdrowotne. Agencja, z którą planujesz wyjazd za granicę, musi zapewnić Ci również poświadczone przez ZUS druki A1 (dawniej: E-101). Jest to jedyne potwierdzenie legalności Twojej pracy za granicą.