27 gru

Opieka nad osobami starszymi

Społeczeństwo polskie stoi obecnie w obliczu niewątpliwie bardzo dużego wyzwania, jakim jest kryzys demograficzny. A dokładniej rzecz ujmując – starzenie się społeczeństwa. Z jednej strony przyrost naturalny cały czas maleje, a młodzi ludzie – jeśli już decydują się na założenie rodziny – nierzadko decydują się tylko na jedno dziecko. Z drugiej strony – medycyna idzie do przodu, a długość naszego życia się wydłuża. W efekcie tego wszystkiego w strukturze naszego społeczeństwa w coraz bardziej znaczący sposób zaczynają dominować osoby w wieku emerytalnym.

I wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać, a nawet pogłębiać. W znaczący sposób wpłynie to oczywiście na sytuacje na rynku pracy. Pierwszym co przychodzi do głowy jest oczywiście stwierdzenie, że coraz bardziej potrzebne będą opiekunki osób starszych. To, że żyjemy dłużej nie oznacza przecież, że do końca swoich dni cieszymy się znakomitą kondycją i dobrym zdrowiem. Niestety zazwyczaj borykamy się z różnymi chorobami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Z drugiej strony, ze względu na wzrastającą mobilność, coraz częściej żyjemy z dala od swoich dzieci i wnuków. Właśnie w przypadku osób, które z różnych względów nie mogą liczyć na pomoc krewnych, potrzebna jest opieka osób starszych.

Ten trend zaczyna być już widoczny w Polsce, choć oczywiście zawód ten nie cieszy się jeszcze taką popularnością, jak praca opiekunki w Niemczech czy Włoszech. Wszystko wskazuje jednak na to, że w niedalekiej przyszłości również w naszym kraju popyt na opiekunki osób starszych i schorowanych będzie coraz większy i większy. Opieka osób starszych będzie bowiem potrzebna w coraz większej ilości przypadków – przypadków osób, które ze względu na zaawansowany wiek potrzebują asysty w codziennych czynnościach, jak chociażby w ubieraniu się, kąpieli, robieniu zakupów, przygotowywaniu posiłków czy załatwianiu spraw w urzędzie.

Na chwilę obecną opieka osób starszych nie jest jednak w Polsce zbyt dobrze wynagradzana. Dlatego też wiele kobiet gotowych do wykonywania tej niezwykle ciężkiej pracy decyduje się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów. Praca opiekunki w Niemczech jest bowiem zdecydowanie lepiej wynagradzana.