11 mar

Praca opiekunki w Niemczech – jak nie dać się oszukać?

Powoli zbliża się czas letni, a to idealny moment na to, by wyjechać do jakiejś pracy za granicę. Kilka miesięcy spędzonych jako opiekun osób starszych w Niemczech wystarczy do tego, by jeszcze lepiej opanować obcy język, nawiązać nowe znajomości i przy okazji odkryć ciekawe miejsca na świecie. Taką pracę nietrudno zresztą dostać, bo Niemcy na okrągło szukają ludzi, którzy mogliby zajmować się ich rodzicami bądź dziadkami na czas ich nieobecności. Ogłoszeń tego rodzaju jest wiele, więc tym bardziej należy uważać na to, by nie dać się nikomu oszukać.

Konieczne okaże się dokładne sprawdzenie potencjalnego pracodawcy. Nikomu nie można ufać na słowo. Nie należy wierzyć nawet najpiękniej napisanym ogłoszeniom, gdyż często pod tą pozorną szatą kryją się same niejasności i przekłamania. A po czym można ocenić, czy firma jest godna zaufania? Znając już jej nazwę, trzeba wpisać ją do dowolnej wyszukiwarki internetowej i zebrać na jej temat jak najwięcej informacji – każda, nawet ta najdrobniejsza, może okazać się bardzo ważna.

W pewnych sytuacjach potencjalne opiekunki osób starszych powinny w szczególności uważać. Jeżeli bowiem firma nie umieściła na swojej stronie internetowej adresu swojej placówki i żadnych związanych z nią informacji, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia. Wątpliwość powinien wzbudzić nawet sam brak strony internetowej. W dzisiejszych czasach posiadają ją bowiem praktycznie wszystkie firmy, czasem też jednoosobowe działalności gospodarcze. Warto też zobaczyć, czy pracodawca występuje w rejestrze KRAZ. Legalnie działające firmy zawsze są w nim umieszczane.

Praca opiekunki jest oferowana przez wiele legalnie działających i sprawdzonych firm, dlatego też wystarczy ich poszukać, aby móc wyjechać z kimś zaufanym i bezpiecznym. Czasem warto też pomyśleć o nawiązaniu współpracy z jakimś pośrednikiem. Szukając zleceń na własną rękę, można trafić na atrakcyjniejsze propozycje, ale jednak współpraca z pośrednikiem jest łatwiejsza i przede wszystkim znacznie bezpieczniejsza.